DumanForever.com | Duman Fan Sitesi - Video, Resim, Forum Konser - Duman Paylasım

Anasayfa

Forum

Dosyalar

Biyografiler

MP3

Resimler

Video

Oyunlar

Incelemeler

Haberler

Iletisim

DF'Radyo

Sponsor Bağlantılar
Ana Menü

Anasayfa
Arama
Haber Arşiv
Forum
Resim Galerisi
Rock Müzik Nedir?
Site Haritası
Şikayet Et
Türkçe Video
Yönetici Listesi
Yabancı Video

Duman Menü

Akor / Tab
Duman Biyografi
Videolar
Duman İncelemeler
Duman Mp3 Çalar
Duman Radyo
Duman Şarkı Sözleri
Duman Video
Duman Tanıtım
Duman Biographie

İletişim
İletişim
Bağlantılar

Üyeler İçin
Haber Ekle
Link Ekle
Makale Ekle

Download
Download

Rastgele Resim
En Son İnceleme
Duman Sevdim Desem D...
Duman Bu aşk beni yo...
FERİDUN DÜZAĞAÇ
Duman Belki Alışmam ...
Duman Ah Dinle
Duman Senin Gibi Dinle
Duman Belki Alışman ...
Duman Her Şeyi Yak D...
Duman Aman Aman Dinle
Duman Hatun Dinle
En Çok İndirilenler
Kaan Winamp Skin 2381
Duman Avatarları 1897
Batuhan Winamp Skin 1020
Multi MSN 8.0 683
MSN 8.0 568
Windows Media Player 10 547
Metallica-Unforgiven... 503
En Yeni Üyeler
Üye AdıKatılım
yaytar 07-07
07190707asd 04-07
Dumanist422 12-06
ddemett 10-06
DarmaDumanist 18-05
kafkasokan 21-04
Good98 14-04
wombatnecmi 10-04
Emre09 25-03
Sidal 06-03
Günlük Burc

RSS Feeds
Subscribe to our feeds!

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 12
Çevrimiçi Üye Yok

Kayıtlı Üyeler: 17,335
En yeni Üyemiz: yaytar
 Başlığı Görüntüle
DumanForever.com | Duman Fan Sitesi - Video, Resim, Forum Konser - Duman Paylasım | Müzik | Müzik Genel
Yazar metal hakkında
the bLack
Üye

Üye Avatar

Nereden: istanbul
Katılım Tarihi: 07.02.08
Mesaj Tarihi 08-02-2008 16:35
Metal müzik hakkında yorum yapmadan önce, (her şeyde olduğu gibi) ne hakkında yorum yaptığımızı bilmemiz gerekir. dinlenilen iki parçadan sonra:

-bak abi bu dinlediğimiz metal, nasıl?
-boktan bir müzikmiş bu.

metal boktandır diye yorum yapmak,

-ah elime batan iğne paslıymış, dünyadaki bütün iğnelerin .ötünü koyiim o zaman ben.

demekle aynıdır özünde.
zira metal müzik o kadar çok alt dala ayrılır ki, kendi içinde çatışmalara, birbirini saymamalara kadar ilerler bu durum.

-80lerin üstüne tanımam abi. black falan ne lan, karı gibi cıyaklıyolar. gothic metal mi lan, keman klavye falan ne o öle.

başka bir durum

-80ler 80ler nereye kadar .mına .oyim, mis gibi doom varken.

gibi yorumlar (tersleri yada benzerleri) metal severler arasında oldukça yaygındır. o halde neymiş sayın "metal müzik boktandır" diyen arkadaş? en az 5-10 alt daldan en az iki grubun albümlerini hatim ettikten sonra bu yorumu yapabilecek kıvama gelebilirmiş insan!

öte yandan belli bi kategori hakkında yorum yapmak, (yukarıdaki örneklerden de anlaşılabileceği gibi) her metal severin zaman zaman yaptığı şeylerdendir. çoğunlukla zaman geçtikçe bu yorumlar değişir veya gelişir. potansiyel metal dinleyicisinin profiline bakılırsa, 13'ten 35'e kadar geniş bir yaş grubuyla karşılaşılır. değişen değerlerle, yavaş yavaş alınan hazzın azalmasıyla, popülist körüklemelerle ve en önemlisi "yeni" arayışı nedeniyle metalin alt dalları arasında geçiş yapmak,(bazen rock'ın metal kolundan tamamen ayrılmak, diğerlerini denemek) yeni bir albüm almak kadar kolaydır. belli bir noktadan sonra ne dinliyorsun sorusuna verilecek yanıt anlam kazanır.

-ne dinlersin?
-metal (-> powerdan blackine, deathinden progressiveine, grindcoreundan heavysine hepsini hatim etmiş arkadaş)

yaşı 35 olup jethro tull konserinde piposunu içecek olan entelleşmiş ağırbaşlı metal severlerin, bir rock barda dumanlar içinde headbang yapması olağan mıdır? değildir. peki bu amcamızın geçmişine baktığımızda buna benzer anıları görmek olağan mıdır? evet.
peki bu amcamız bir gün "metalden artık gına geldi" dese blues falan dinlese metalci olmaktan çıkar mı? kanımca özündeki metal ruhu sonsuza kadar yaşayacaktır. buna benzer birçok vakaya, küçük yaşta metal dinlemeye başlamış kızlarda rastlanır. 15-16 yaşında iken deliler gibi megadeth dinleyen körpecik kızlarımızı, üniversiteye geldiklerinde "alternatif oldum ben" gibi cümleler kurarken bulmak, hatta club ortamlarda görmek olağan hale gelmiştir. peki kızılmalı mıdır? özünde bu kitle, hiç metal müziğe bulaşmadan, mtv gazıyla "ben alternatif oldum" diyen kitleden çok daha aklı başında, çok daha kaliteli bir kitle değil midir?

olayın şu yönüne ise hiç değinmek istemiyorum

-ne dinlersin?
-metal
-ne tür genelde, grup falan?
-metallica
-hmmm başka
-metallica metalin babası abi başkaya ne gerek var.

bu arkadaşları yazının başında değerlendirdiğimiz "metal boktandır" diyen arkadaşla aynı kefeye koymamak içten bile değildir.
elimize batan iğne passız çıktı diye, bu iğneyi kutsal saymak, dünyadaki tüm toplu iğneleri kutsamak değil midir bu? (yanlış anlaşılma olmasın, metallica'ya son albüm haricinde lafım yok, zira her metal sever kenarından da olsa değmiştir kendilerine.)

bir de brutal vokal tartışması sürer gider, evet adamlar böğürüyordur...

-olm manyak mısın adam *ö*ü*ü yırtıyo lan, böğürüyo.

demek "kemanın sesi kulaklarımı tırmalıyo benim, asla dinleyemiyorum" diyen bir piyano severin yorumuyla benzerlik taşımıyor mudur?

metal müzik böyle kompleks birşeydir işte,
hiçbir zaman ne olduğunu asla söyleyemezsiniz, ne olmadığını da.

son olarak ben;
"ben sadece rock dinlerim, metal dinlemem" dediğim ortaokul yıllarıma;
"brutal vokal ne lan böğürük öle" dediğim lise 1'e
"oh mis gibi brutal" dediğim
siyah olmayan t-shirt giymediğim yıllarıma"hava kasvetli bugün bi doom takayım cd çalara, bi de şöyle siyah birşeyler giyeyim","süper neşeliyim bugün, hoplayıp zıplayayım zıpır bir punk vs. takayım , aha bi de çizgili t-shirt uydurayım kota" vb. dediğim son 2 yıldaki herhangi bir güne;
moda göre damardan ayar vereceğim gelecekteki günlerime şöyle bir bakış atıyorum da,
metal benim ruhumdan da asla silinmeyecek gibi. diğer rock dallarına tarzan edasıyla uçsam da geri dönüşler hep damağımda tad bırakacak...

Düzenleyen: the bLack Düzenleme Tarihi: 08-02-2008 16:38
Özel Mesaj Gönder
Yazar RE: metal hakkında
kaybedilen
Üye

Üye Avatar

Nereden: ist
Katılım Tarihi: 02.12.06
Mesaj Tarihi 08-02-2008 17:05
sanırım bir yerde alıntı yapmışsınız ama ben burdaki bir çok görüşe katılmıyorum

örneğin metallicanın son albumu ile ilgili....

Arkadaşlar dinlediniz mi bilmem ama artık onlar yaşlandı ve sesleri çöküyor yavaş yavaş ama hala metallicanın şarkıları bir enter sandman , master of puppets , sad but true , one tadı vermese bile son albumundeki fetish , back to anger , İNU , dead cell gibi şarkılar cok başarılı ve halal büyük bir gayretle çalıştıklarını gösteriyor !!!!ben metallica haricinde başka grup dinlemediğimi varsaysam bile kendimi bir metal hayranı olarak gösterebilirim nasıl mı? çünkü onlar bu devri başlattı sayılır onlar ön ayak oldu bu muziğin gelişimine hemen hemen...onun icin bir kişi metallica yı canı gönülden dinliyorsa ve başka grup dinlemese bile metal hayranıdır tebrik ederim derimsmiley

[img]http://img477.imageshack.us/img477/5148/kopvu0.gif[/img]

Küçük Yolların Kahramanı , BÜYÜK Yolların ŞAKLABANI Olmayın

Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!

Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es! ...
stoptheweeding@hotmail.com Özel Mesaj Gönder
the bLack
Üye

Üye Avatar

Mesaj Tarihi 08-02-2008 17:08
evet alıntı cunku kımse o sıtede okumuodu bnd burda paylasmak ıstedım yansıtıım dedım olabılır katılmaabılırsın snın gorusun
Özel Mesaj Gönder
impo
Üye

Üye Avatar

Nereden: bolu.
Katılım Tarihi: 05.06.07
Mesaj Tarihi 08-02-2008 17:41
metal müzik gibi geniş kapsamlı bi konuda bu kadar gelişi güzel ve argo sözcük kullanılmış bir yazıyı hoş bulmadım.çoğu düşünceye de katılmıyorum.birkaç grubu dinlemeyi seversiniz.o gruplar metal müzik yapıyorsa dolayısıyla metal sevmiş olrsunuz.bu yazıya göre gidip de inciğine cıncığına bütün metal grupları dinlemek zorunlu değil.sadece birkaç grup dinleyen bir kişiyi,metal müziği kötüleyenle aynı kefeye koyamazsın.
günlük muhabbet eder gibi,mahalle ağzıyla yazılmış bi yazı.her ne kadar küfürleri nokta koyarak hepsini yazmadıysanda anlaşılıyor.yüceltemeye mi yermeye mi çalışılmış anlamadım.beğenmedimsmiley

www.slipknotturkey.com Özel Mesaj Gönder
the bLack
Üye

Üye Avatar

Mesaj Tarihi 08-02-2008 17:43
ii oku anlarsınsmiley
Özel Mesaj Gönder
impo
Üye

Üye Avatar

Nereden: bolu.
Katılım Tarihi: 05.06.07
Mesaj Tarihi 08-02-2008 17:46
iyi okumuş olmasaydım böyle bi yorum yapmazdım.hatta yorum yapmazdım.yazılanlar olumlu da olabilir olumsuz da.bunu kabullen.yazdıklarım kendi düşüncelerimdirsmiley

www.slipknotturkey.com Özel Mesaj Gönder
kaybedilen
Üye

Üye Avatar

Nereden: ist
Katılım Tarihi: 02.12.06
Mesaj Tarihi 08-02-2008 18:03
Arkadaşlar isteyen istediği gibi yorum yazabilir ki belirli bir ölçüye kadarsmiley lütfen forum altında birbirimize laf atmadan yorumlar düşüncelere göre değişir onun icin kim nasıl yorum yazarsa yazsın ve yorumları yönetici arkadaşlarımızdan başkaları eleştirmesinsmileylütfen daha dikkatli olalım forum altında birbirimizle tartışmalara girmeyelim

[img]http://img477.imageshack.us/img477/5148/kopvu0.gif[/img]

Küçük Yolların Kahramanı , BÜYÜK Yolların ŞAKLABANI Olmayın

Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!

Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es! ...

Düzenleyen: kaybedilen Düzenleme Tarihi: 08-02-2008 18:05
stoptheweeding@hotmail.com Özel Mesaj Gönder
the bLack
Üye

Üye Avatar

Mesaj Tarihi 08-02-2008 18:04
saygı sonsuzsmiley
Özel Mesaj Gönder
oyku
Üye

Nereden: aydIN vs. esKisehiR
Katılım Tarihi: 12.05.07
Mesaj Tarihi 08-02-2008 18:23
bn büük bi metallica hyranıım hçbi gruba deişemicemi bile sleyeblrmm metal müzii yni dnlemee bşlaynlar bnce acele edp ktü yorm ypmasn aradn zmn gçmesi lazm ynede herkese saygı duyarm ve yormlar hkknda tartşmayı sevmem herkes yormnda özgrsmiley

biR sen waRdn zaTn, seni de kaybTTiM şiMdi ne yapaRm şehRin qeceLeRi aydnLaTn sokak LaMbaLRının aLTnda sen oLMadn ....sesiMe kuLak weR ^^SENİ ÇOK SEWİYORUM^^ bunu heR yeRe adnLa yazMak isTiyoR kaLbiM ama eLLeRiM qiTMiyoR biR TüRLü....x(
dusty_way@hotmail.com Özel Mesaj Gönder
Orcus
Üye

Nereden: cehennemin dibinden
Katılım Tarihi: 04.11.06
Mesaj Tarihi 09-02-2008 13:37
impo yazdı:
metal müzik gibi geniş kapsamlı bi konuda bu kadar gelişi güzel ve argo sözcük kullanılmış bir yazıyı hoş bulmadım.çoğu düşünceye de katılmıyorum.birkaç grubu dinlemeyi seversiniz.o gruplar metal müzik yapıyorsa dolayısıyla metal sevmiş olrsunuz.bu yazıya göre gidip de inciğine cıncığına bütün metal grupları dinlemek zorunlu değil.sadece birkaç grup dinleyen bir kişiyi,metal müziği kötüleyenle aynı kefeye koyamazsın.
günlük muhabbet eder gibi,mahalle ağzıyla yazılmış bi yazı.her ne kadar küfürleri nokta koyarak hepsini yazmadıysanda anlaşılıyor.yüceltemeye mi yermeye mi çalışılmış anlamadım.beğenmedimsmiley

tamamen katılıyrm!. yani metal müziği seviyrum demek için bütün metal yapan grupları dinliycez diye bişey yok ayrıca yazının yazılış tarzınıda hiç beğenmedim üstnde biraz düzeltme yapabilirdin.
Özel Mesaj Gönder
Atlanilacak Forum:
Duman Forever Araçlar

| |

Anket
Sitenin arka plan resmi değişsin mi yoksa kalsın mı?

Evet değişsin.

Hayır değişmesin.

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Giriş
Kullanıcı Adı

Şifre

Henüz ÜYE Olmadınız mı?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Şifremi Unuttum?
Şifrenizi öğrenebilmek için Buraya Tıklayın.
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

DuMaN_EmiR
09/01/2019 09:20
tekrar selam. ulaşsın eskiler instagram/m.emir.et smiley

recover
12/10/2018 18:46
emirsmiley

Slipknot_9
07/07/2018 23:26
Slipknot forever ne oldu ya ^^

DuMaN_EmiR
29/05/2018 06:50
Herkese selam. smiley