ZAMAN GAZETESİ DUMAN RÖPORTAJI..! - DumanForever.com | Duman Fan Sitesi - Video, Resim, Forum Konser - Duman Paylasım

Anasayfa

Forum

Dosyalar

Biyografiler

MP3

Resimler

Video

Oyunlar

Incelemeler

Haberler

Iletisim

DF'Radyo

Sponsor Bağlantılar
Ana Menü
 
Anasayfa
Arama
Haber Arşiv
Avatar Hazırlayıcı
Forum
Resim Galerisi
Rock Müzik Nedir?
Site Haritası
Şikayet Et
Türkçe Video
Yönetici Listesi
Yabancı Video

  Duman Menü

Akor / Tab
Duman Biyografi
Videolar
Duman İncelemeler
Duman Mp3 Çalar
Duman Radyo
Duman Şarkı Sözleri
Duman Video
Duman Tanıtım
Duman Biographie

  İletişim
İletişim
Bağlantılar

Üyeler İçin
Haber Ekle
Link Ekle
Makale Ekle

Download
Download


Rastgele Resim
En Son İnceleme
Duman Sevdim Desem D...
Duman Bu aşk beni yo...
FERİDUN DÜZAĞAÇ
Duman Belki Alışmam ...
Duman Ah Dinle
Duman Senin Gibi Dinle
Duman Belki Alışman ...
Duman Her Şeyi Yak D...
Duman Aman Aman Dinle
Duman Hatun Dinle
En Çok İndirilenler
Kaan Winamp Skin 2381
Duman Avatarları 1897
Batuhan Winamp Skin 1020
Multi MSN 8.0 683
MSN 8.0 568
Windows Media Player 10 547
Metallica-Unforgiven... 503
En Yeni Üyeler
Üye AdıKatılım
yaytar 07-07
07190707asd 04-07
Dumanist422 12-06
ddemett 10-06
DarmaDumanist 18-05
kafkasokan 21-04
Good98 14-04
wombatnecmi 10-04
Emre09 25-03
Sidal 06-03
Günlük BurcRSS Feeds
Subscribe to our feeds!

Çevrimiçi Dumancı
Misafir Dumancı: 53
Çevrimiçi Üye Uok

Kayıtlı Üyeler: 17,335
Son Üye: yaytar
 Başlığı Görüntüle
DumanForever.com | Duman Fan Sitesi - Video, Resim, Forum Konser - Duman Paylasım | Duman Grubu Paylaşım | Duman Röportajları
Yazar
ZAMAN GAZETESİ DUMAN RÖPORTAJI..! 1 - 6
metal_rock
Üye

Mesaj Sayısı: 229
Nereden: ceHeNimiN diBindeN..!
Katılım Tarihi: 03.01.09
Üye No : 14098
Durum :
Mesaj Tarihi 17-04-2009 13:31
Lem Yelid'i deforme etmek kimsenin haddine değil, bizim de...

Türk Rock Müziği'nde hatırı sayılır bir hayran kitlesi bulunan Duman, dört yıl aradan sonra Duman 1 ve Duman 2 isimli iki albümle birlikte sevenlerinin karşısına çıktı. Toplam yirmi parçanın yer aldığı duble albümün kayıtları da 65 günlük bir çalışmanın ardından İrlanda'da hazırlandı.

Depresif müzik yapmadıklarını, tersine şarkılarında pozitif ve hayata dair mesajlar verdiklerini belirten Duman üyeleri "Türkiye'nin rock'ını yapıyoruz. Keşke bu stili dünyaya açabilsek!" diyorlar. Her ne kadar belli bir ideoloji ve akımın üyesi olmadıklarını söyleseler de albümde yer alan 'Rezil' isimli parça şimdiden internet formlarını hareketlendirdi bile. Şarkıda geçen 'Lem Yelid ve löp yutar' ifadesiyle İhlas Suresi ile dalga geçildiğini ve ateizm propagandası yapıldığını söyleyen dinleyicilerin tepkisine şaşırdıklarını belirten grup, "Orada eleştirdiğimiz şey dinin suiistimal edilmesi. Kimsenin haddine düşmez insanın dini ve inancıyla dalga geçmek. Konunun öznesi, ortada dönen bir tezgâhın olması. Burada fena olan bunu tespit edip ortaya k****k mı, yoksa bunu yapıp çıkar sağlayanlar mı fena? İhlas, anlamlı ve en güzel sûrelerden biri. Biz değerini bilmeden, farkında olmadan bir şeyler yapmıyoruz. Din adamı gönülden inanarak, iyilik ve güzellik içindeyse biz de onunla beraberiz. Lem Yelid'i deforme etmek kimsenin haddine değil, bizim de... Hepimiz Müslüman'ız." diyorlar.

TÜRKÇE ROCK STİLİNİ KEŞKE DÜNYAYA AÇABİLSEK!

Şu kriz ortamında 'Duman'ı üzerinde tüten iki albümü bir arada çıkarma fikri nereden çıktı?

Kaan Tangöze: Dört yıl oldu albüm yapmayalı. Baktık parçalar üst üste birikmeye başladı. 'Çok da zaman olmuş, bari dinleyiciye de sürpriz olsun' dedik. Satış kaygısı da internet döneminde çok olmadığı için konserlerde çalalım diye iki albümü birlikte çıkardık.

Duman'ın müzik tarzı için bir sürü tanım var: Arabesk rock, Seattle kırması, alternatif rock, Türk sanat müziği etkileşimli Türkçe rock, fasıl rock, gazel rock, efkârlı rock. Nesiniz siz? (Gülüşmeler)

Kaan: Özetle Türkçe rock diyoruz.

Bu bütün tanımları kapsıyor mu?

Kaan: Bahsettiğiniz her şey bizim güncel hayatımızda etkilendiğimiz müzikler. Her tarzın güzelini severek dinliyor ve etkileniyoruz.

Duman 1 ve Duman 2 albümlerinizde yer alan 20 şarkı çok değil mi? Bunda müziğinizi her tarzdan insana beğendirme arzusu mu saklı?

Batuhan Mutlugil: Biz kendi kafamızdaki müziği öncelikle ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Beğenenler ve beğenmeyenler olacaktır. Orasıyla fazla ilgilenmiyoruz ama insanlar konserlerimize geliyor, biz de mutlu oluyoruz.

Kaan: Gönlümüzden geçen herkesin dinlemesi...

Albümde damar parça diyebileceğimiz ne var?

Batuhan: Ona siz karar vereceksiniz.

Bence sizin karar vermeniz lazım. Klip yapacağınız zaman hangisini tercih edeceksiniz?

Batuhan: Klip yapacağımız zaman, öne çıkan parçalara bakıyoruz. İlla damar olması gerekmez.

Kaan: Ayrıca plak şirketinin ve menajerimizin de önerisi olabilir. Düşünüp strateji uyguluyoruz. Daha belli değil ama 'Dibine Kadar' olabilir.

Sizin soundunuzun temelinde depresif tonlar vardı ama bu double albümde baslar ve davul epeyce öne çıkmış, sözler zenginleşmiş. Müzikal anlamda bir değişiklik mi söz konusu?
Kaan: Blues bu albümde de yüksek aslında. Kayıtları İrlanda'da yaptığımız için soundda bas ve davulumuz maşallah büyük çıktı. (Gülüşmeler) Bu da bizi mutlu etti tabii. Hiçbir fark yaratmaya çalışmadık, ama sonucunda bazı farklar oluşuyorsa bu da iyi bir şey bizim için.

Ari Barokas: Doğal ilerleme oldu demektir bu.

Batuhan: Çocukluğumuzdan beri burada ne çalıyorsa onları dinlemişiz, onlarla beslenmişiz. Dinlediğimiz diğer müziklerle harmanlanıp yeni bir sound çıkıyor ortaya.

Kaan: Depresif müzik de yapmıyoruz aslında. Eski albümlerde öne çıkan parçalardan dolayı böyle bir algı oluşuyor olabilir ama albümlerde çok pozitif ve hayata dair şeyler söylüyoruz.

Albümü İrlanda'da yapmanızın önemi ne?

Kaan: Yurtdışında kayıtlar nasıl oluyor görmek istedik. Büyük bir stüdyoda, yabancı teknisyenlerle çalışarak tecrübe edinmek istedik. 65 gün sürdü kayıt aşaması.

Cengiz Baysal: Türkiye'de Türk sazları ve yaylıları çok iyi kaydedilir. Çünkü buranın geleneksel müziği olduğu için öyle bir rutin vardır. Dolayısıyla onunla çalışan mühendislerin de eli alışıktır. Rock müziği de biraz İngiltere, ABD gibi ülkelerde rutin olarak yapılan çalışmalar. Oturmuş bir çalışma rutinleri olduğu için bizim albümümüzün farkı da hissediliyor zaten.

Ne dinlemeden ve ne okumadan rock yapmak anlamsız?

Kaan: Dinlemek tabii biraz daha öne çıkıyor. Güzel ve kaliteli müzikler dinlemek her zaman güzel eserler ortaya çıkarmaya yol açar. Beatles, Led Zeppelin, Elvis, yurtiçinde de Cem Karaca, Erkin Koray gibi isimler oluyor. Son dönemlerde çıkmış ve bizi çok etkilemiş bir müzik yok.

Ari: Bu, her şeyin elektronikleşmesi ve bilgisayarlaşmasıyla ilgili. Bunun müziği geriye ***ürdüğü gerçek. Enstrümanlarımız hep akustiktir.

Kökünüzün ne kadarı bu topraklara ait?

Kaan: Kökümüz kesinlikle bu topraklarda tabii ki. Türkçe rock ve Türkiye'nin rock'ını yapıyoruz. Keşke dünyaya böyle bir stili açabilsek!

Mümkün değil mi bu? Zorluğu ne?

Kaan: Lisan bariyeri var en başta. Çünkü sözlü bir müzik olduğu ve sözlerle anlam kazandığı için dinleyen de sözlerle iletişim kuramadığı zaman yarım kalıyor. Biz de İngilizce parçalar dinledik, ama sözlerini anlamadıklarımız oldu, o hep bir ek***liktir. O yüzden maalesef dünyada birçok insan İngilizce albüm yapıyor.

Kaan: Keşke bütün dünya Türkçe konuşsa!

Cengiz: Avrupa'da %50'ye elli oluyor profil.

İngilizce albümünüz de olacak mı?

Kaan: Bestelerimiz var, bunları değerlendirmek istiyoruz. Konserlerimizden fırsat bulursak, bunu yurtdışında ya da burada çıkarmak istiyoruz. İki albüm olacak kadar İngilizce parçamız var, double bile olabilir. (Gülüşmeler)

Albüm kapaklarınızda dördünüzün fotoğrafı olurdu. Şimdi ise iki renkten başka bir şey yok... Tanındığınızı mı düşünüyorsunuz?

Kaan: Renklerin bir özelliği yok. Fotoğraf koymama nedenimiz ise 10 yılı geride bıraktık. Artık bizim tipimizi herkes biliyor. Müziğe konsantre bir kapak hazırladık.

Kla*** Türk müziği de dinliyor musunuz?

Kaan: Türkülerimiz ve Türk sanat müziği beslendiğimiz kaynaklar. Âşık Veysel, Mahzuni, Münir Nurettin Selçuk dinliyoruz.

Ari: Türk müziği kendi içinde devasa bir okyanus. Biz daha ayağımızı suya değdirmemişiz.

Batuhan: Ben gitar yanında ney üflemeyi de biliyor olsam belki grupta kullanabilirdik. Denedik ama ses çıkmadı. (Gülüşmeler)

Şarkılarınızda politik söylemleriniz rock müziğinin geleneğinden ziyade bir şeyler söyleme ihtiyacınızdan mı kaynaklanıyor?

Kaan: Tabii ki kişisel bir tercih. Duygu ve düşüncelerimizi sadece çiçek-böcek olarak değil de fikirlerimizi ortaya k****k istiyoruz. Bizim için apolitik diyorlardı. Bu önyargıyı kırmak için yapmadık bunu. Türkiye'de herkes politik. Bir kutuplaşma var, kavga içerisinde insanlar.

Siz bu kavgayı körüklüyor musunuz yoksa bir uzlaşma mı öneriyorsunuz?

Kaan: Kesinlikle körüklediğimize inanmıyoruz, bunu da istemiyoruz. Politik parçalarımızda tamamen durum anlatımı var. Gördüğümüzü ve yanlış olanları aktarıyoruz. Belli bir ideoloji ve akımın üyesi hiçbir zaman olmadık, olmayız da!

Ama yine de 'ortada bir yanlış var' yok mu? 'Rezil' isimli parçayı dinleyince haliniz duman diye düşündüm. "Ortada bir dergah var / Devrilir başın yarar / Arkasında tezgah var / Lem yelid ve löp yutar" diyorsunuz. İhlas Sûresi'nde geçen "Lem yelid" ifadesinin ardından löp yutar demenizin amacı ne?

Kaan: Orada eleştirdiğimiz şey dinin suistimal edilmesi. Yani kendine menfaat sağlaması insanların. Ki bu, yıllardan beri Türkiye tarihinde her kesimin yaptığı bir şey. Formlarda İhlas Sûresi'yle dalga geçiyorlar diye alakasız konulara değinmişler. Kimsenin haddine düşmez insanın dini ve inancıyla dalga geçmek. Konunun öznesi, ortada dönen bir tezgâhın olması. Burada fena olan, bunu tespit edip ortaya k****k mı, yoksa bunu yapıp çıkar sağlayanlar mı fena? İhlas Sûresi, çok da güzel bir ayet. Sade ve en güzel ayetlerden bir tanesi. Biz değerini bilmeden, farkında olmadan bir şeyler yapmıyoruz. Ama orada konunun ayetle bir alakası yok. Din adamı gönülden inanarak, iyilik ve güzellik içindeyse biz de onunla beraberiz. Ama bunu söyleyip üstüne de bundan çıkar sağlıyorsa onun karşısındayız.

Cengiz: Teknik bir detay var orada. 'Lem Yelid'in arkasından gelen 'löp yutar' ifadesi tezgâhın fiili. Yani dörtlüğe bakarsanız, son iki dizede yıkılan dergâh, löp yutan tezgâhtır. Lem Yelid'le kesinlikle bağlantılı değildir. Şiirin yorumlanmasında hızla yapılmış yorumlar olabilir, ama Lem Yelid'i deforme etmek kimsenin haddine değil, bizim de haddimize değil.

"Ortada bir yanlış var / Yanlışı yapan yanar / Arkasında sandık var" ibaresi hemen AK Parti'ye karşı bir söylemi çağrıştırmıyor mu?

Batuhan: Kaç dönemde okursanız, kim iktidardaysa aslında sandık onun arkasında.

CHP'nin Kur'an kursu, çarşaf açılımlarını da bir istismar olarak mı görüyorsunuz

Kaan: Mesela, aynen. Ben de onu diyorum. Bunu illa AK Parti olarak görmemek lazım. Bu açılımı da eleştiriyoruz tabii ki.

'Ateş olmayan yerden duman çıkmaz' sözü gereğince, bazıları sizi ateizm propagandası yapmakla suçluyorlar sitelerde.

Kaan: Onu da duyduk. Onu öyle yazanlar ateizm propagandası yapıyorlar. Biz öyle bir şey yapmadığımızı biliyoruz zaten.

İnançlı mısınız?

Kaan: Hepimiz Müslüman'ız. Bir yabancı kalkıp zaten böyle bir şarkı yazmasın, biz kendi kendimizi eleştireceğiz. Bu işin içinde olmasak, Türkiye vatandaşı ve Müslüman olmasak böyle bir şeyi yazmaya hakkımız bile olmaz. Birbirimizi eleştirerek bir yere geleceğiz. Formlarda yazıldığı gibi algılanırsa çok çirkin yerlere gelir, böyle şeyler olsun istemiyoruz. Bunu tepki çekmek için de, gündem olmak için de yapmadık.

Hiç sıkılmıyor musunuz birbirinizden?

Kaan: Genelde çalarken beraberiz. Onun haricinde herkesin evinde kendi bir hayatı var.

Batuhan: Müzik yapmayı seviyorsanız enstrümanlarınızla birlikte yan yana olmanız gerekiyor. O da hep beraber ahenk yaratıyor. İnsan özlüyor her şekilde.

Türkiye'de birçok müzik grubu dağılmak için kurulur ya. Sizi ne dağıtır?

Kaan: Öyle hiç düşünmedik, ne toplar diye düşündük hep. (Gülüşmeler)

Batuhan: Bizim dostluğumuz müzikten öncesine dayanıyor. Önce dostluk, sonra müzik.

"Hepimiz bir hayvanız, insan olmak kavgamız" diye bir parçanız var. Ben "Estağfurullah" diyerek sözü size bırakayım. Öyle miyiz?

Ari: Ben öyle düşünüyormuşum ki öyle! İnsanlaşmaya çalışıyoruz bir şekilde. Ben evimde köpek besliyorum, bazen aramızda bir fark olmadığını görüyorum. Hatta bazen daha ileri olduğunu gördüğüm anlar var. Mesela kapı çalmadan o anlayabiliyor, ben anlayamıyorum. (Gülüşmeler) Kin yok, nefret yok... İnsanları ilkel bulduğumuzu söylüyoruz bu şarkıda. İçgüdüler, egolar, hırslar var.

Batuhan: Açlıktan insanların öldüğü bir dünyada insanlıktan bahsederken zorlanıyor insan.

Cengiz: Çabamız, zaaflarımızı yenip daha iyi insan olabilmek...

Şarkıda işaret edilen sonumuz ne?

Ari-Kaan: Toprak olmak...

Bitiyor mu toprak olunca her şey?

Ari: Onu toprak olmadan bilemiyorum.

Cengiz: Şarkılarda da işlenen şey, bu hayatta da bize bahşedilmiş cennet olduğu... Dünya üzerindeki diğer canlılara eziyet etmedikçe de bu dünya üzerinde de aslında cenneti yaşayabiliriz. Önemli olan, birbirimize karşı saygı duymamız ve sevecen olmamız.

***

Müzik dışında sizi birbirinize tutkuyla bağlayan şeyler neler?

Kaan: Spor mesela, futbol.

Halı saha mı, PlaySation mu?

Kaan: İzlemekten başlayalım. Biz Fenerliyiz, Ari Galatasaraylı. Eskiden halı sahada da oynardık, Batuhan'ın bacağı kırılınca jübilemizi yaptık. Turnelerde de PlayStation oynuyoruz.

Cengiz: Kayıtlarda basketbol merakımız da başladı. Stüdyodaki potada, kayıt aralarında boşta kaldıkça atıyorduk.

Kaan: Kayıt iyi olacak mı diye atıyorduk. (Gülüşmeler)

Potayı tutturamayıp da vazgeçemediğiniz parça oldu mu?

Kaan: Tutturana kadar atıyorduk yani.

Kaan, cep telefonu kullanmıyordu. Hâlâ dumanla mı haberleşiyorsunuz?

Kaan: Askerden sonra hayatıma girdi. Ev telefonuyla takılıyordum ama askerde yasak olunca insan ailesinin sesini duymak istiyor. O zaman aldım cep telefonu. İnternetim yok hâlâ...

]H.SALİH ZENGİN
29 Mart 2009, Pazarbazı şeylere en güzel cevap...ve zamanda yayınlanıyo artık daha ne diyebilirsiniz ki.okuyun da işin doğrusunu öğrenin..HaYat dEnEN SoNsUzLuğUN KaRşısıNdA biR ÇocUĞuZ

DÜşEkaLka BüyÜrkEN KalKaMayIzBiRçOğumUZ

aMA biTmEz yoLcuLukLaR bELkİ biRaZ cAnıN YanAr

DüştÜğÜn yeRdE dOğRulUP bAşLar yİnE iLk aDımLaR..öyLe yüRekteN sevioRsan akLı ba$ınDan aTaCksın..!!
[img][/img]
Özel Mesaj Gönder
Bu Mesajı İmleyin:
Yazar
RE: ZAMAN GAZETESİ DUMAN RÖPORTAJI..! 2 - 6
rockgirl3
Üye

Mesaj Sayısı: 202
Katılım Tarihi: 04.03.09
Üye No : 14510
Durum :
Mesaj Tarihi 10-07-2009 16:18
harika bir röportaj ama insanlarımız sadece işin görünen yüzüne bakar bu yüzden türkiye ileri düzeyle gelişmiş bir ülke olmayacak tabi biz kendimizi bilirsek hala bir umut var belki de
Özel Mesaj Gönder
Bu Mesajı İmleyin:
Yazar
RE: ZAMAN GAZETESİ DUMAN RÖPORTAJI..! 3 - 6
bugrakurban
Üye

Mesaj Sayısı: 2
Katılım Tarihi: 11.07.09
Üye No : 15466
Durum :
Mesaj Tarihi 11-07-2009 14:45
Arkadaşlar bu röportaja bence hiç gerek yok.Yapılan eylem bir sanat eylemi tam olrak.Bu eylem sizin insan haklarınıza zarar vermiyorsa ve hukuka ayrıkırı bir durum söz konusu değilse sanatçı istediğini söyleyebilir.İster siz bunu beğenin ister beğenmeyin.Zaten durumu bunun dışında yargılıyorsanız yani bir kelimeye indirgiyorsanız müzikten ve sanattan anlamıyorsunuz demektir.Bence Duman'ında bu röportaja mesafeli yaklaşması gerekirdi.Fark ettiyseniz Ari'ye hepimiz hayvanmıyız gerçekten diye soru yöneltirken bile kişi röportajı yaparken gazeteci kimliğinde değil.Dini önyargılarıyla hareket ediyor.Ama Ari durumu iyi kontrol etmiş."Toprak olmadan bilemiyorum."
Özel Mesaj Gönder
Bu Mesajı İmleyin:
Yazar
RE: ZAMAN GAZETESİ DUMAN RÖPORTAJI..! 4 - 6
metal_rock
Üye

Mesaj Sayısı: 229
Nereden: ceHeNimiN diBindeN..!
Katılım Tarihi: 03.01.09
Üye No : 14098
Durum :
Mesaj Tarihi 12-07-2009 11:24
arkadaşlar bi yanlış anlama yüzünden bir sürü saçmalıklar qelişti şimdi facebook'tada Duman qrubunun Türkiye'ye qelmemesi için hedef 500.000 hayır die bi saldırıya başlamışlar ama tabi ben hemen bu qrubu şikayet ettim ama sdce bnm yapmamLa bitmio herşey elimizden qeleni yapmamız lazım..!Hepinizin bu konuda duyarlı olacaqını biLiorumwink


HaYat dEnEN SoNsUzLuğUN KaRşısıNdA biR ÇocUĞuZ

DÜşEkaLka BüyÜrkEN KalKaMayIzBiRçOğumUZ

aMA biTmEz yoLcuLukLaR bELkİ biRaZ cAnıN YanAr

DüştÜğÜn yeRdE dOğRulUP bAşLar yİnE iLk aDımLaR..öyLe yüRekteN sevioRsan akLı ba$ınDan aTaCksın..!!
[img][/img]

Düzenleyen: metal_rock Düzenleme Tarihi: 12-07-2009 11:24
Özel Mesaj Gönder
Bu Mesajı İmleyin:
Yazar
RE: ZAMAN GAZETESİ DUMAN RÖPORTAJI..! 5 - 6
ramsteinnnn
Üye

Mesaj Sayısı: 2
Nereden: ankara
Katılım Tarihi: 23.12.09
Üye No : 15887
Durum :
Mesaj Tarihi 29-12-2009 14:20
zaman gazetesi anladınız siz onu..art niyetli yaklaşım var duman a
Özel Mesaj Gönder
Bu Mesajı İmleyin:
Yazar
RE: ZAMAN GAZETESİ DUMAN RÖPORTAJI..! 6 - 6
kipnos
Üye

Mesaj Sayısı: 16
Nereden: Ankara
Katılım Tarihi: 19.12.09
Üye No : 15870
Durum :
Mesaj Tarihi 29-12-2009 20:38
Sevilen her şeye bir kulp takarlar. Ama bunlar gerçekleri değiştirmez. Duman dinleyebildiğimiz ve sevdiğimiz gruptur.


--------------------------------------------
Yaşamın ve su gibi akıp geçen zamanın değerini bilmek gerekir.
www.dumanforever.com Özel Mesaj Gönder
Bu Mesajı İmleyin:
Atlanilacak Forum:
Duman Forever Araçlar

| |

Anket
Sitenin arka plan resmi değişsin mi yoksa kalsın mı?

Evet değişsin.

Hayır değişmesin.

Ankete katılabilmek için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Giriş
Kullanıcı Adı

Şifre

Beni Hatırla
Kısa Mesajlar
Mesajınızı gönderebilmeniz için üye olmanız yada üye girişi yapmanız gerekmektedir.

recover  
12/10/2018 21:46
emirsmile

Slipknot_9  
08/07/2018 02:26
Slipknot forever ne oldu ya ^^

DuMaN_EmiR  
29/05/2018 09:50
Herkese selam. sad

manyaqiz  
23/05/2018 01:58
ah burayı nasıl özledim sad

DuMaN_EmiR  
06/02/2018 14:06
Buradan güzel insanlar geçti.

Daha fazla Mesaj
Forum Başlıkları
En Yeni Başlıklar
Ben Kimim?
Site İstek ve Revize...
Şu anda ne dinliyors...
grup içinde ayrım ya...
Amatör gruplar sahne...
Ölmeden Önce Gitmeni...
ŞarkılarlA Öğrencili...
emre aydın
Zincir / Kadıköy
Ogün Sanlısoy..
Scorpions
Dumancı Kardeşinize ...
Dumancı Kardeşinize ...
Arkadaşlar Lütfen Ya...
Arkadaşlar dumancı k...
pearl jam
en sevdiğiniz şarkı ...
Hayalleriniz neler?
18 mart dumanın yeni...
LİMİT - Alternatif R...
Destekleyenler
No buttons defined.
Doğum Günü
10mg
ayybbuukkee
brk_uA
cag1ar
CaKaL
cleopathra
damlaa
DumaNNerdesin
dumannyakk
duman_nil
eSmA_cNr
eSmA_dMn
famous
jasjus
maroonca
menthol
merww
rabia_54
RHCP_OnuR
ROCKER
rocker_ferde
sissebosis
s_c_o_r_p_i_o
ucukpocekk
__blatt__fallen
__fallen__blatt
Copyright © 2006 - 2009 DumanForever.com
Valid CSS! Page Strength SEO Tool - SEOmoz.org